tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirYDG Hizmeti

Uluslararası nakliyat sektöründe adı sıkça duyulan YDG hizmeti, bir gümrük terimi olup yurtdışı gümrükleme anlamına gelmektedir. Bu bağlamda ithalat ihracat faaliyetlerinde YDG hariç ve YDG dahil terimleri de çokça kullanılmakta. Eğer YDG ne anlama geliyor, açılımı nedir merak ediyorsanız, doğru bilgilerle detaylı şekilde derlenen yazımızı okuyabilirsiniz.

♦ YDG Hariç: Yurtdışı gümrükleme (YDG) hariç anlamına geliyor. Yani firmadan eğer bu şekilde fiyat aldıysanız, eşyalarınızın gümrükleme bedeli alıcıya ait şekilde teslimatı sağlanacak demektir.

♦ YDG Dahil:  Bu terim, yurtdışı gümrükleme masrafları da taşıma ücretlerine dahil edilmiş demektir. Bu durumda anlaşma sağladığınız lojistik firması, gümrükleme masraflarını sizden alıyor.

YDG Hizmeti Nedir?

Uluslararası ticaret ve gümrükleme mevzuatı, içinde birçok terimi barındırıyor. Bazı terimler var ki ticari faaliyetler arttıkça daha çok duyuyoruz. YDG hizmeti de bunlardan biri. Açılımı yurtdışı gümrüklemedir. Hizmetin kapsamı ise, YDG hariç ve YDG dahil konularından oluşur. Taraflar arasında yapılacak ticari anlaşmalarda, sözleşmenin içeriğine göre gümrükleme ve nakliye bedellerini iki taraftan biri öder. İşte ticari bir nakliye hizmeti için YDG dahil ya da YDG hariç şeklinde maddelerle karşılaştığınızda, YDG hizmeti nedir merak etmeniz de gayet doğal. Lojistik sözlüğünün bir terimi olan YDG, en çok da Avrupa’ya eşya taşıyan firmalar tarafından kullanılmaktadır. Anlaşma sağladığınız firma size YDG hariç şekilde fiyat vermişse, bu gümrük bedelini karşı tarafın ödeyeceği anlamına gelir. Yok eğer YDG dahil şekilde fiyat aldıysanız, gümrük bedelini ödemek sizin yükümlülüğünüzdedir.

YDG Dış Ticarette Ne Anlama Geliyor?

YDG hizmeti gayet açık şekilde tanımlanmış. Yurtdışı gümrükleme anlamına gelen YDG masrafları, Asya ve Ortadoğu ülkeleriyle yapılan ticari işlemlerde genelde alıcı tarafından ödenir. İthalat ve ihracat işiyle uğraşan firmaların çalışanlarının sahip olduğu YDG bilgilerine gümrük danışmanlığı yapan firma çalışanları da sahiptir. YDG hakkında detaylı bilgi almak, yurtdışı lojistik işlemlerini doğru bilgiler dahilinde gerçekleştirmek için sektör bilgisine sahip danışmanlık şirketlerinden bilgi alınabilir. YDG, yaşam standartlarımız belirleyen ihtiyaçların karşılanması için gerekli ürünlerin bizlere ulaşmasını sağlayan lojistik hizmetlerinin en önemli terimlerinden biridir.