tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirTransit Gümrük

Giderek globalleşen dünyada uluslararası ticari faaliyetlerin yoğunluğu dolayısıyla gümrük işlemleri önemli bir hizmet kolu haline geldi. Gümrük işlemleri denildiğinde öne çıkan ilk konu, ticareti yapılacak ürünün kısa sürede ve sorunsuz şekilde teslimatının sağlanmasıdır. Her türlü gümrük işleminde, gerek saha içinde gerekse saha dışında organizasyonların yapılmasında ve gümrük sürecinin başarıyla tamamlanmasında büyük sorumluluk isteyen gümrük danışmanlığına ihtiyaç duyulmaktadır. Gümrük işlemleri, ticari faaliyetlerin yoğun trafiğinden dolayı çok çeşitlidir. Son zamanlarda adı sıkça duyulan transit gümrük, standart gümrük işlemlerinden daha farklı olup, ürünlerin herhangi bir gümrük vergisi ve prosedürüne tabi tutulmadan sevkiyatının sağlanmasıdır. Gümrük danışmanlığı kapsamında, transit gümrük işlemleri de vardır.

Transit Gümrük İşlemleri

Transit gümrük yapabilmek için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Transit gümrüğün diğer gümrük işlemlerinden farkı, transferin vergi ve prosedür gerektirmeden tamamen serbest şekilde yapılmasıdır. Bu sayede gümrük işlemleri hızlanır ve zaman açısından büyük kazanım sağlanır. Transit gümrük işlemleri, ihracatla ilgili güvenlik prosedürleri tamamlanmış, ithalat vergisi ile ticaret politikası şartlarına tabi tutulmayan eşyanın, gümrük gözetimi altında ülkemiz gümrük bölgesi içinde farklı noktalar arasında taşınmasıdır. Yabancı bir ülkeden yine yabancı bir ülkeye, yabancı bir ülkeden Türkiye’ye, Türkiye’den yabancı bir ülkeye ve iç gümrük idaresinden diğer bir iç gümrük idaresine transit gümrük işlemlerine izin verilir.

Transit Gümrük Danışmanlığı

Transit gümrük işlemleri, ithalat ve ihracat rejimine tabi tutulmamaktadır. Bu nedenle herhangi bir gümrük beyannamesi düzenlenmesi istenmez. Transit gümrük uygulamalarına göre taşınacağını bilerek ürünü kabul eden kişi, teslim aldığı ürünü teslim süresi içinde ve eşyanın korunması adına alınan önlemlere uymak kaydıyla eksiksiz ve sorunsuz şekilde yerine ulaştırmalıdır. Hızlı, kolay ve rahat ticaret için pratik çözümler arasında yer alan transit gümrük işlemlerini daha da kolay şekilde halletmek için gümrük danışmanlığı hizmeti de ayrı bir avantaj. Gümrük sektöründe tüm bilgilere sahip danışmanlar, transit gümrük prosedürleri konusunda ilk aşamadan son aşamaya kadar her türlü desteği sağlamaktadır. Gümrük Yönetmeliği’ne uygun taşımacılık yöntemlerinden biri olan transit gümrük, sevkiyat sürecinin kolay ve daha maliyetsiz olmasından dolayı son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor.