tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirKarayolu Taşımacılığı

Lojistik sektörünün en önemli dalı karayolu taşımacılığıdır. Bu taşımacılık türü sayesinde diğer taşımacılık türlerine de zemin hazırlanır. Profesyonel sistemle yük ve eşyalar, hem güvenli hem de sağlam şekilde taşınır. Aynı zamanda ekonomik olması da ayrı bir avantaj. Ürünün teslim alındığı andan itibaren teslimatı sağlanana kadar aktarmasız şekilde taşınması, güvenli olmasının da temel sebebidir. Neden karayolu taşımacılığı diyecek olursak en eski taşımacılık türü olan sistem, teknolojini de etkisiyle büyük değişime uğrayarak sektördeki yerini daha da sağlamlaştırmıştır. Bu nedenle hızlı, ekonomik ve güvenli taşımacılığa olanak sağlar. Karayolu ile her yere ulaşılabilir ve taşınması gereken ürün istenen adrese sıkıntısız şekilde ulaştırılır.

Neden Karayolu Taşımacılığı

Karayolu taşımacılığı dünyanın en eski taşımacılık türü olmasının yanında aynı zamanda en çok tercih edilenidir de. Bunun sebebi ise, denizyolu ve havayolu sistemleriyle ulaşım sağlanamayan bölgelere bile karayoluyla ulaşılabilmesidir. Taşımacılık maliyetleri de sektörün lideri olmayı sağlayacak kadar uygundur. Denizyolu taşımacılığında limana, havayolu taşımacılığında havaalanına ihtiyaç vardır. Karayolu taşımacılığında bunların hiçbirine ihtiyaç yoktur. Yük ve eşyalar, göndericiden alınıp doğrudan alıcıya ulaştırılır. Zaman kaybı riski de az olduğu için lojistik firmaları tarafından yoğunlukla karayolu ile taşımacılık tercih edilmektedir. Karayolu sistemini farklı kılan en önemli özelliği, diğer sistemlerle bağlantılı olmasıdır. Yani lojistik için hangi sistem kullanılırsa kullanılsın, hizmetin başında ya da sonunda mutlaka karayolu ile taşımacılık sistemine ihtiyaç olacaktır.

Karayolu İle Güvenli Taşımacılık

Karayolu ile taşımacılığın farklı türleri var. Ancak en çok tercih edileni parsiyel taşımacılık türü. Bu sayede farklı müşterilerin eşyaları aynı araçla teslim edilebilir. Aynı güzergaha gidecek paketler tek bir araca yüklenir ve eşyalar müşterilere sırasıyla teslim edilir. Ayrıca intermodal ve Ro-Ro taşımacılık sistemleri de vardır. Yani karayolu ile taşımacılık sistemi her ihtiyacın karşılanabileceği seçenekler sunar. Teknolojik gelişmeler ve yapılan yatırımlar sayesinde mesafelerin kısalması ile güvenliği karayolu taşımacılığı daha da ön plana çıkmıştır. Araç filosunun çeşitliliği sayesinde taşınacak eşyalara uygun araç bulma imkanı sistemin avantajlarından biri olup karayolu taşımacılık sistemi, diğer taşımacılık türlerinin de faaliyetlerini yerine getirmesi için gereklidir.