tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirHavayolu Taşımacılığı

Taşımacılık hizmetleri, herhangi bir ürün ya da malzemenin istenilen yerden alınarak yeni adresine istenilen zamanda ve sorunsuz olarak teslimatının sağlanması demektir. Günümüzde taşımacılık sektöründe hizmet veren birçok firma bulunmaktadır. Ayrıca, nakliye seçenekleri de hayli fazladır. Havayolu taşımacılığı, ürünlerin en kısa zamanda, deforme olmadan ve herhangi bir sorun yaşanmadan yeni adresine teslim edilmesinde tercih edilebilecek taşımacılık türlerinden sadece bir tanesidir. Havayolu taşımacılığı nedir denildiğinde genelde, istenen ürünlerin uçaklar aracılığıyla hava yolu kullanılarak teslimat sürecinin tamamlanması anlaşılır. Yani klasik kargo anlayışının havayolu aracılığıyla yapılanı denir. Ancak havayolu taşımacılığını diğer taşımacılık türlerinden ayıran belirgin farklılıkları vardır.

Havayolu Taşımacılığının Hizmet Kapsamı

Havayolu taşımacılığı, diğerlerine oranla daha hızlı olduğu için öncelikli tercih sebebidir. Bu sistemde gerek işlem süresi gerekse ürünün teslimat süresi oldukça hızlıdır. Özellikle büyük nakliyat firmaları tarafından çok tercih edilen havayolu taşımacılığı, pratik sistemler ve profesyonel çözümler sayesinde sektörde lider konuma ulaşmıştır. Havayolu taşımacılığının hizmet kapsamı için, her türlü mal veya ürünün taşınabileceği profesyonel bir sistem de denilebilir. Değerli evrak, değersiz evrak, emtia, her türlü proje, ithalat ve ihracat kapsamındaki tüm ürünler, cenaze ve tehlikeli madde taşımacılığı olmak üzere tüm taşımacılık işlemleri için havayolu sistemi kullanılabilmektedir. Ülkeler arası ithalat ve ihracat faaliyetlerine bakıldığında, havayolu taşımacılığının giderek ivme kazandığı açıkça görülmektedir.

Havayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Diğer nakliyat sistemleriyle karşılaştırıldığında havayolu taşımacılığı fazlasıyla kısa olması yönünden avantajlıdır. Aynı sektörde hizmet veren birçok havayolu şirketi bulunmasından dolayı seçenek çoktur. Genel anlamıyla hızlı bir sistem olduğundan dolayı gümrük işlemleri de hızlıdır. Küçük hacimli yüklerin de, taşınması hassasiyet gerektiren eşyaların da havayolu ile taşınması daha kolaydır. Özellikle hız faktörü, bozulabilecek ürünlerin piyasa değerini kaybetmeden yerine ulaştırılmasında en önemli faktördür. Havayolu taşımacılığının avantajları, genel ve özel kargo şeklinde iki tip taşımacılık sistemiyle daha da avantajlı hale getirilmektedir.

Genel kargolar; herhangi bir özel hizmet gerektirmeyen, temiz ve kuru kargo diye adlandırılan kargolardır.

Özel kargolar ise; Kargolanması ve taşınması özel hizmete tabi kargolardır. Bu tip ürünlerin kabulünden etiketlenmesine, yüklenmesinden istiflenmesine kadar her aşamasında belirli kurallara uyulması gerekmektedir. Canlı hayvanlar, tehlikeli maddeler ve değerli eşyalar ise özel kargolar kapsamındadır.

Taşınacak eşya ne olursa olsun havayolu sistemi, fiyatına göre alınan hizmetin kalitesi düşünüldüğünde kat kat daha avantajlıdır.