tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirİthalat Danışmanlığı Yaptığımız Sektörler

Gıda İthalat
Gıda İthalat

Birçok prosedürü bulunan gıda ithalat yapmak istediğinizde Capital Gümrük Müşavirliği firmamızın vermiş olduğu ithalat danışmanlığı aldığınızda tüm riskleri ve kayıpları ortadan kaldırabilirsiniz.

İNCELE
Tekstil Ürünleri İthalat
Tekstil Ürünleri İthalat

Oldukça kazançlı bir alan olan tesktil ürünleri ithalat yapmak ve işin tüm inceliklerini öğrenebilmek için Capital Gümrük Müşavirliği firmamızdan ithalat danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

İNCELE
Kırtasiye Ürünleri İthalat
Kırtasiye Ürünleri İthalat

Capital Gümrük Müşavirliği ithalat danışmanlığı hizmeti alarak kırtasiye ürünleri ithalat işlemleri esnasında uygulanacak prosedüre ve yasal işlemlere yatkınlık kazanarak mutlak kazanç elde edebilirsiniz.

İNCELE
İnşaat Ürünleri İthalat
İnşaat Ürünleri İthalat

Bilinmeyen bir ortama eksik evraklarla girmemek için ithalat danışmanlığı ile, inşaat ürünleri ithalatı üzerine çıktığınız yolu emin adımlarla kat ederek amacınıza kısa sürede ulaşmanız mümkün olur.

İNCELE
İlaç İthalat
İlaç İthalat

İthalat hacmi oldukça yüksek olan ilaç ithalatı yapmaya karar verdiğinizde Capital Gümrük Müşavirliği firmamızın ithalat danışmanlığı hizmeti ile sürece yatkınlık kazanarak, yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

İNCELE
Medikal İthalat
Medikal İthalat

Gözetim uygulamasına tabi olan ve tareks izni başta olmak üzere çeşitli prosedürler gerektiren medikal ithalatında Capital Gümrük Müşavirliği tarafından verilen ithalat danışmanlığı ile bütün riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

İNCELE
Yem İthalat
Yem İthalat

Yem ithalatı konusunda gereken izinlerin alınmasından başlayarak ürün tedariği ve gümrükleme işlemleri ile devam eden süreçte ithalat danışmanlığı hizmeti alınması doğru olacaktır.

İNCELE
Kozmetik Ürünleri İthalat
Kozmetik Ürünleri İthalat

Kozmetik ürünleri ithalatında gerek alınması gereken izinler, gerek yerine getirilmesi zorunlu olan prosedürler ve gerekse maliyet hesabı yapılırken dikkat edilmesi gereken için doğru adımlarla ilerlemek adına ithalat danışmanlığı hizmeti önerilmekte

İNCELE
Oyuncak İthalat
Oyuncak İthalat

Her İthalat türünde olduğu gibi oyuncak ithalat konusunda da tüm sürece hakim olmak için Capital Gümrük Müşavirliği firmamızdan ithalat danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

İNCELE
Elektrik-Elektronik Ürünleri İthalat
Elektrik-Elektronik Ürünleri İthalat

Elektrik-elektronik ithalat hacmi her yıl büyüyen ülkemizde süreç resmi olarak ilerlediği için Capital Gümrük Müşavirliği firmamızdan ithalat danışmanlığı hizmeti oldukça faydalı olacaktır.

İNCELE

‘’Dış alım’’ şeklinde de nitelendirilen ithalat, herhangi bir eşyanın farklı bir ülkeden satın alınması ve bazı yasal prosedürlere uymak kaydıyla ülkeye getirilmesidir. Yani alınan eşyanın başka bir ülkeden vergileri ödenerek ya da ödenmeden ülkeye sokulması demektir. İthalat Gümrük Mevzuatı’nda bu işlem, ‘’Serbest dolaşıma giriş rejimi’’ olarak tanımlanmıştır. Bir eşyayı serbest dolaşıma sokabilmek için öncelikli yapılması gereken, o eşya için belirlenen gümrük vergisini ödemektir. Ancak bu, tek başına yeterli değildir. İthalatı yapılacak eşya hakkındaki tüm ticaret politikası şartlarının yerine getirilmesi gerekir. İthalat ve gümrük birbirleriyle bağlantılı iki kavram olup, eşya ithalinin tabi olduğu resmi esaslar her sene gözden geçirilir ve yeniden belirlenerek vatandaşlara duyurulur.

İthalat Nasıl Yapılır?

Her işin yasal bir prosedürü olduğu gibi ithalat yapma konusunda da yerine getirilmesi gereken prosedürler vardır. Farklı bir ülkeden satın alınacak eşyanın ülkeye getirilmesi şeklinde basit bir tanımlamayla ifade edilen ithalat, ‘’serbest dolaşıma giriş rejimi’’ kuralları çerçevesinde yapılabilmektedir. İlk defa ithalat yapacak olanlar; imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vekaletname, vergi mükellefiyet yazısı ve yetkililerin kimlik fotokopisiyle Gümrük İdaresi’ne kayıt olmalıdır. İthalat geçici ve kalıcı olmak üzere iki şekilde yapılabileceği gibi, serbest mallar ve ithali izne bağlı mallar şeklinde de ayrılmaktadır. İthal edilen malın türü, ödenecek gümrük vergisi ve diğer prosedürler konusunda da belirleyici etkendir.

Serbest mallar; ithali herhangi bir izne tabi olmayan, resmi prosedür gerektirmeyen, sadece belirlen gümrük vergisi ödenerek ülkeye getirilebilecek mallardır.

İthali izne bağlı mallar ise; ülkeye getirilebilmesi için lisans ve döviz tahsis izni istenen mallardır. Genelde izin başvuruları 10 gün içinde sonuçlanır ancak ilk defa izin alacaklar için gerekli denetim ve soruşturmaların yapılması açısından süreç 2 ayı bulabilir.

Kimler İthalat Yapabilir?

Günümüzde kimler ithalat yapabilir sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Çünkü ticaretin ülkeler arasındaki önemi giderek artıyor. İthalat işlemi yapabilecek kişiler, resmi olarak üç kısma ayrılmıştır.

1) Kimlik numarası ile Gümrük İdaresi’ne kayıt olmuş kişiler

2) Ülkemizde vergi ve mukim numarasına sahip tüzel kişiler

3) Tüzel kişilik statüsünde olmasa da, mevzuat hükümleri çerçevesinde tasarruf yetki verilen kişiler, resmi şartları yerine getirerek ithalat yapabilir. Günümüzde ithalat işlemleri hayli hızlı. Özellikle online alışveriş sektörünün büyük rağbet görmesiyle birçok mal ve eşyanın ithalatı yapılıyor. Burada önemli olan, gümrük vergisi başta olmak üzere resmi işlemlerin yerine getirilmesidir.