tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirİhracatçılar Birliği Kayıt

İhracat, uluslararası ticaretin önemli bir kolu. Ülke ekonomisinin büyümesinde, dış ticaretin katkıları zaten herkes tarafından biliniyor. İhracatın artması, ihracatçıların ve ülke ekonomisinin büyümesiyle doğru orantılıdır. İhracatçı Birlikleri, ihracatın artması konusunda hem ticaretle uğraşanlara hem de ülkenin ekonomisine büyük katkılar sağlar. İlk kez 1937 yılında kurulan İhracatçı Birliği’nin temel amacı, ihracatçılar arasında birlik ve dayanışma sağlamak, ihracatı arttırmak, ticari ilişkileri düzenlemek ve ticari faaliyetler esnasında karşılaşılan sorunları çözmektir. Bu birlikler günümüzde, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık ve Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürütmektedir. Birliğe üye olan firmalar, ticaret kapasitelerinin genişlemesi konusunda olumlu şekilde geri dönüşler alır. İhracatçılar Birliği kayıt için istenen belgeleri hazırlayan ve belirtilen şartları karşılayanlar, birliğe üye olabilir.

İhracatçılar Birliği Kayıt Nasıl Olunur?

İhracatçılar Birliği kayıt nasıl olunur merak edenler için öncelikle gerekli evrakların hazırlanması talep edilmektedir. Başvuru formu ve taahhütname, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticaret odası faaliyet belgesi ve ödeme dekontu, istenen belgeler arasındadır. Ödeme belgesi, üyelik aidatı olarak istenen ücret yatırıldıktan sonra alınan dekonttur. Üyelik aidatı yıllık olarak ödenir. Ödeme, üye olunan birliğin veznesine yapılabileceği gibi banka hesabına havale şeklinde de yapılabilir. İhracatçılar Birliği Kayıt için başvuru formunun mutlaka eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu doldurulduktan sonra formda ve ekte çıkan taahhütnameyi, firma yetkilisi imzalayıp kaşeler.

İhracatçılar Birliği Üyesi Olmak

İhracatçılar Birliği ticaretin gelişmesine katkı sağlar, ülke ekonomisini büyütür, ihracatçılar arasında mesleki dayanışmayı geliştirir ve dış ticaretin ülkenin çıkarlarına yönelik olarak kullanılmasını sağlar. Bu noktalar göz önünde bulundurulduğunda, ticaret alanında faaliyet gösteren firmaların İhracatçılar Birliği kayıt avantajlarından faydalanması avantajlı olacaktır. Ancak ticaret ve gümrük işlerinin tümünde olduğu gibi İhracatçılar Birliği üyesi olma konusunda da işi bilen biriyle yol almak elbette avantajlı olacaktır. Gerek istenen evrakların hazırlanması gerek başvuru formunun doldurulması ve üyelik şartlarına dikkat edilmesi konusunda sektörü tanıyan bir danışmandan destek almak, üyelik işlemlerini kolaylaştıracağı gibi aynı zamanda da hızlandıracaktır.