tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirGeçici İthalat

Dış ticaret işiyle uğraşan firmalar, genelde kesin ithalat yapar ancak bazı durumlarda bazı ürünlerin geçici olarak ithal edilmesi de gerekir. Bunlara sergi ve fuar eşyaları ile konteyner, ambalaj, palet gibi eşyaları örnek gösterebiliriz. Bir de yurtdışında yerleşik hayat yaşayanların tatile çıktığında kullandığı araçlar için de geçici ithalat işlemleri uygulanır. Geçici ithalata konu olan eşya, gümrük vergilerin kısmen ya da tamamen muaf tutulabilir. Ayrıca Ticaret Politikası önlemlerine de tabi tutulmaz. Bununla birlikte Türkiye’de kullanıldığı süre boyunca, kullanımdan doğan doğal yıpranma haricinde herhangi bir değişikliğe uğramadan tekrar ihraç edilir.

Geçici İthalat İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bir eşyanın geçici ithalat işlemleri kapsamına alınması için, Gümrük İdaresi’nin izni gereklidir. Söz konusu eşya için Ticaret Politikası önlemleri uygulanmamaktadır. Geçici ithalatı yapılacak eşya, gümrük vergilerin kısmen ya da tam olarak muaf olabilir. Eşya Türkiye gümrük bölgesi içinde kullanılabilir. Ancak kullanım süresi boyunca, olağan yıpranma haricinde kesinlikle başka bir değişime uğramamalıdır. Son olarak eşyanın, yasal olarak belirlenen kullanım süresi sonunda ülkeden çıkarılması gerekmektedir.

Geçici ithalat için tam ya da kısmi kullanım için izin için söz konusu eşyayı kullanan ya da kullandıracak kişi başvuru yapar. Bunun üzerine Gümrük Müdürlüğü tarafından izin verilir ve geçici ithalat işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun için Türkiye’de yerleşik olma şartı da aranmamaktadır.

Geçici İthalat Süresi Ne Kadardır?

Geçici ithalat işlemleri kapsamındaki eşyanın Türkiye’de kalma süreci 24 ay olarak belirlenmiştir. Anca hak sahibi tarafından yapılacak başvuru ile süre uzatılabilmektedir. Ancak Ata Karneleri kapsamındaki eşyalarda süre, Gümrük Müdürlüğü tarafından belirlenir ve karne süresi geçildikten sonra da tekrar uzatma yapılamaz.

Geçici ithalat için izin, taşınacak eşyanın ithalat rejimine uygunluğu belirlendikten sonra Gümrük İdaresi tarafından verilir. İzinn için proforma fatura aslı ya da tercümesi, eşyanın özelliklerini gösteren belge (gerek duyulursa), gönderim amacı ve süresini gösteren belge talep edilir. Ancak, geçici ithalat rejimi için belirlenen kuralların ihlal edilmesi ve usulsüzlük durumunda Gümrük Mevzuatı hükümlerine dayanılarak para cezası uygulanır.