tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedirDenizyolu Taşımacılığı

Kargo ve lojistik hakkında araştırma yapanlar, nakliye sistemleri konusunda farklı alternatiflerin sunulduğunu görmektedir. Herhangi bir ticari faaliyet kapsamında gönderilmek istenen ürün için tercih edilebilecek taşıma sistemleri denizyolu, havayolu ve karayolu gibi seçeneklerden oluşur. Günümüzde, nakliye alanında ciddi oranda değişimler yaşandı ve denizyolu taşımacılığı son yıllarda çok tercih edilen bir taşıma sistemi haline geldi. Denizyolu taşımacılığı, denizyolları kullanılarak, limanlar arası lojistik işlemlerinin gerçekleştirilmesi suretiyle ürünlerin alıcılara istenen zamanda ulaştırılması demektir. Dünyanın birçok bölgesinde denizyolu taşımacılığı sistemi kullanılmaktadır. Sürekli bir gelişim içinde olan uluslararası ticarette önemli bir yeri olan taşımacılık sistemi, özellikle ülkeler arasında yük transferi konusunda çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Profesyonel Denizyolu Taşımacılığı

Farklı sektörlere ait mal ve ürünler, Profesyonel denizyolu taşımacılığı kullanılarak güvenle transferi sağlanabilir. Ayrıca, barınma, gıda ve enerji gibi önemli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların ihtiyaç duyduğu hammaddeler için yine denizyolu, popüler olarak tercih edilen bir sistemdir. Çok rağbet görmesinin sebebi ise, maliyetinin diğer taşımacılık türlerine göre daha düşük olmasından kaynaklanıyor. Ürünlerin fiyatı belirlenirken, lojistik faktörü önemli rol oynar. Çünkü taşıma maliyeti ne kadar düşük olursa, ürünler için belirlenecek fiyat da o kadar tüketici dostu olacaktır. Bu nedenle firmalar, özellikle uzun mesafeler arasında hammadde taşınması işinde, denizyolu lojistik seçeneğini değerlendirerek taşımacılık maliyetlerini minimum seviyede tutmaya çalışır.

Uluslararası Denizyolu Taşımacılığı 

Uluslararası alanda denizyolu kullanılarak gerçekleştirilen lojistik faaliyetleri daha avantajlı ve uygun maliyetlidir. Tehlikeli ve taşınması hassasiyet gerektiren ürünler en güvenli şekilde bu yöntemle taşınabilir. Uzun mesafeler arası nakliye işlemleri için özellikle denize kıyısı olan ülkeler tarafından sıklıkla tercih edilen uluslararası denizyolu taşımacılığı, kendi içinde türlere de ayrılır. Denizyolu ile nakliye hizmetleri liner ve tramp olmak üzere iki türe ayrılır. Özel ve ticari eşyaların taşınmasında liner taşımacılık sistemi kullanılırken tramp ise, daha çok kömür, maden ve petrol gibi hammadde taşımacılığı için tercih edilmektedir. Taşınan eşya ve taşınacak mesafe ne olursa olsun denizyolu taşımacılığı tam profesyonellik gerektiren bir iştir. Taşıma süresi, uluslararası taşımacılık işlemleri ve yerine getirilmesi gereken prosedürler, işten anlayan profesyonel ekiple yapıldığında, sağladığı avantajı ikiye katlar.